fredag 2 okt, 2026

Extremhetta och torka i Portugal

Dela

Portugal förbereder sig på en värmebölja med temperaturer på upp mot 43 grader i helgen. Samtidigt behåller den svåra torkan greppet om landet.

Landets krismyndighet har satt personal i beredskap på grund av risken för skogs- och terrängbränder. Extremvärmen lär enligt väderprognoserna stanna minst en vecka.

Regeringen har beslutat om nödläge gällande brandrisken, vilket ger myndigheterna ökade befogenheter som förbud mot luntning och fyrverkerier.

Källa: Aftonbladet.se-TT.

Dela

Relaterade inlägg

Thailand fortsätter att stärka sin position inför vintern. Hos TUI ligger bokningarna 11 procent över...
De internationella gästnätterna i Sverige ökade med 8,9 procent under tolvmånadersperioden till och med juli...
Livv Group blir ny leverantör till SAS och ska ta fram omkring 80 000 amenity...
Mer än tre av fyra resebyråsäljare använder AI i sitt försäljningsarbete. Samtidigt ökar användningen av...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy