torsdag 11 jun, 2026

Fackförening ska rösta om strejkslut på Boeing

Foto: Boeing

Dela

Medlemmarna i Boeings största fackförening ska på onsdag rösta om de vill avsluta den strejk som lamslagit produktionen i över en månad, rapporterar flera medier.

Fackföreningen International Association of Machinists and Aerospace Workers, som representerar 33.000 av Boeings anställda, har tagit emot ett avtalsförslag från flygplanstillverkaren som fackföreningen anser är värt att ta upp för internt beslut, skriver Financial Times.

Facket inledde strejken för nästan fem veckor sedan och sedan dess har det i princip varit totalstopp i produktionen av Boeings storsäljande modell 737 Max och två andra modeller. 

Boeing har redan innan strejken dragits med ekonomiska problem och krisrubriker. Svaga säkerhetsrutiner i tillverkning och utveckling har kommit i ljuset efter ett flertal olyckor.

Källa: Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

SAS
På onsdagen ställdes en SAS-flygning mellan Nice och Stockholm in. En besättningsmedlem var inte i...
Brommaflyg tvingas annullera runt 700 bokningar som gjorts via externa tjänster, sedan bolaget inte fått...
Han genomförde 900 flygningar som kapten – utan giltig licens. Nu åtalas den 59-årige piloten...
Flygvinge Passagerarnas rättigheter
Trots att kriget i Mellanöstern skapar oro på energimarknaderna är svenskarnas semesterplaner inte i fara,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy