fredag 15 maj, 2026

Fackförening ska rösta om strejkslut på Boeing

Foto: Boeing

Dela

Medlemmarna i Boeings största fackförening ska på onsdag rösta om de vill avsluta den strejk som lamslagit produktionen i över en månad, rapporterar flera medier.

Fackföreningen International Association of Machinists and Aerospace Workers, som representerar 33.000 av Boeings anställda, har tagit emot ett avtalsförslag från flygplanstillverkaren som fackföreningen anser är värt att ta upp för internt beslut, skriver Financial Times.

Facket inledde strejken för nästan fem veckor sedan och sedan dess har det i princip varit totalstopp i produktionen av Boeings storsäljande modell 737 Max och två andra modeller. 

Boeing har redan innan strejken dragits med ekonomiska problem och krisrubriker. Svaga säkerhetsrutiner i tillverkning och utveckling har kommit i ljuset efter ett flertal olyckor.

Källa: Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Högre flygbränslepriser och därmed behov av högre flygbiljettpriser hotar att göra så att flygbolag ställer...
Singapore Airlines stärker sin satsning på Europa och lanserar en ny linje till Madrid samtidigt...
Alla passagerare hade gått ombord. Då evakuerades hela planet. Orsaken: En polis hade tagit med...
Qatar Airways fortsätter att bygga ut sitt internationella linjenät och återupptar nu trafiken till både...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy