onsdag 31 dec, 2025

Färja har kört in i kajen i Helsingör

Foto: öresundlinjen

Dela

Strax före klockan halv sex på måndagsmorgonen körde färjan Aurora in i kajen vid färjeläget i Helsingör. Det är i nuläget oklart vilka skador som kan ha uppstått på färjan.

– Bilarna kan inte köra ut som vanligt men vi håller just nu på att flytta färjan Hamlet från den andra kajen så att Aurora kan backa in och tömmas på bilar, säger Jesper Maack, pressansvarig på Öresundslinjen.

Flera av avgångarna från Helsingborg till Helsingör är inställda.

När passagerare och fordon har kommit i land så ska trafiken komma igång igen men i begränsad omfattning.

– Vi kommer nu köra halvtimmestrafik med Hamlet och Tycho Brahe under tiden som vi undersöker skadorna på Aurora, säger Jesper Maack.

Inga personer ska ha kommit till skada under händelsen.

Källa: Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

En man från Västerås har omkommit i en olycka på Finnlines färja Finncanopus, rapporterar VLT. Olyckan...
Infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) är på Gotland för att diskutera de höga färjepriserna. Tillsammans med...
Efter ett år präglat av ekonomisk osäkerhet går Stena Line in i 2026 med försiktig...
De senaste åren har danskarna i allt högre grad valt de svenska fjällen som sin...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy