lördag 4 jul, 2026

Färre Finnair-passagerare i mars

Foto: FINNAIR

Dela

Finska flygbolaget Finnair hade 916.100 passagerare i mars, 2 procent färre än mars i fjol. Siffran påverkades negativt av strejker och av att påsken infaller i april i år. Det framgår av Finnairs trafikrapport för mars månad.

Antalet passagerare som reste med Finnair i mars ökade väsentligt i trafiken över Atlanten, var stabilt i Asien och Europa men minskade i Mellanöstern och inrikes, skriver Finnair.

Total kapacitet, mätt i tillgängliga säteskilometer, var stabilt i mars medan RPK, intäkt per passagerarkilometer, minskade med 2 procent. Kapacitetsutnyttjande, mätt som kabinfaktor, minskade med 2,1 procentenheter till 72,8 procent.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

travelreport
Ett högre biljettpris innebär inte automatiskt en mer punktlig flygresa. Det visar en ny analys...
Turkiska medier rapporterar uppgifter om att ett flygplan kan ha kapats mellan Warszawa och Tel...
SAS genomför den största investeringen i bolagets historia genom att satsa på upp till 40...
Flera svenskar ska vara strandsatta på Mallorca efter inställt SAS-flyg under lördagen.  – Man har blivit...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy