söndag 5 apr, 2026

Färre Finnair-passagerare i mars

Foto: FINNAIR

Dela

Finska flygbolaget Finnair hade 916.100 passagerare i mars, 2 procent färre än mars i fjol. Siffran påverkades negativt av strejker och av att påsken infaller i april i år. Det framgår av Finnairs trafikrapport för mars månad.

Antalet passagerare som reste med Finnair i mars ökade väsentligt i trafiken över Atlanten, var stabilt i Asien och Europa men minskade i Mellanöstern och inrikes, skriver Finnair.

Total kapacitet, mätt i tillgängliga säteskilometer, var stabilt i mars medan RPK, intäkt per passagerarkilometer, minskade med 2 procent. Kapacitetsutnyttjande, mätt som kabinfaktor, minskade med 2,1 procentenheter till 72,8 procent.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Det tyska flygbolaget Lufthansa har lagt ett bud på portugisiska konkurrenten TAP, efter det att...
sas
SAS:s bokningsstatistik inför påsken 2026 visar ett tydligt mönster: svenska resenärer söker sig antingen till...
Air-France-KLM-Aviator-Airport-Alliance-Ground-Handing (1)
Aviator Airport Alliance har förnyat och utökat sitt avtal med Air France–KLM om marktjänster i...
flyadeal
JEDDAH – Det saudiska lågprisflygbolaget flyadeal har presenterat en ny uniform för sin kabinpersonal, som...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy