söndag 15 mar, 2026

Fick fängelse för falska recensioner

Dela

Foto:Tripadvisor

En man som skrev falska recensioner om italienska restauranger och hotell på resesajten Tripadvisor har dömts till nio månaders fängelse och drygt 80 000 kronor i böter.

Mannen erbjöd sig att sälja strålande recensioner till företag runt om Italien för att höja deras rankning på Tripadvisors hemsida, som har hundratals miljoner besökare varje månad.

”Vi ser det här som en milstolpe för rättsutslag om internet. Att skriva falska recensioner på Tripadvisor har alltid varit ett brott mot lagen inom många rättskipningsområden. . .men det här är första gången vi har sett lagarna tillämpas för att säkra en fällande dom”, skriver det amerikanska bolaget i ett uttalande.

Bedragaren fälldes vid en domstol i den syditalienska staden Lecce i juni, enligt Tripadvisor.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Medan flera flygbolag varnar för dyrare biljetter på grund av ökade bränslekostnader, försäkrar Apollo att...
Det oroliga omvärldsläget gör att allt fler svenskar väljer att semestra på hemmaplan. Sedan attackerna...
Korea Tourism Organization (KTO) har beslutat att förnya sitt samarbete med AVIAREPS, den största globala...
Höganäs kommun har gett grönt ljus för alkoholservering på morgonen.  – Det kan väl vara trevligt,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy