måndag 19 jan, 2026

Finland börjar lätta på restriktionerna tidigare än planerat

Dela

Finland kommer gradvis att börja lätta på restriktionerna från den 1 februari i stället för i mitten på februari, som tidigare var planen.

Anledningen är att belastningen på sjukvården har minskat, meddelade regeringen på torsdagskvällen. Belastningen är fortfarande hög, men antalet svårt sjuka som vårdas på sjukhus har minskat betydligt.

Lättnaderna innebär bland annat att restauranger kommer att tillåtas hålla öppet till klockan 21. Barerna kommer att tillåtas hålla öppet till klockan 18, men måste sluta servera alkohol klockan 17, skriver Yle. 

I Norge har regeringen kallat till en pressträff på tisdag kväll och det väntas då komma med besked om lättnader i restriktionerna, enligt Dagbladet.
Restriktionerna kommer att tas bort gradvis, säger Norges vårdminister Ingvild Kjerkol till Dagbladet.

I Danmark gav regeringen på onsdagen besked om att landets restriktioner tas bort den 1 februari.

Källa:svt.se

Dela

Relaterade inlägg

Maltas matkultur präglas av småskaligt jordbruk, lokala råvaror och en tradition där landsbygdens rytm och...
Ving kommer idag med glädjande nyheter för alla resesugna sörmlänningar. Efter 15 års uppehåll kommer...
Få koll på årets alla röda dagar och planera in årets semester på bästa sätt....
GO Sport Travel har utsetts till Official Ticket Agent of FC Barcelona.Partnerskapet innebär att GO Sport...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy