tisdag 31 mar, 2026

Finland börjar lätta på restriktionerna tidigare än planerat

Dela

Finland kommer gradvis att börja lätta på restriktionerna från den 1 februari i stället för i mitten på februari, som tidigare var planen.

Anledningen är att belastningen på sjukvården har minskat, meddelade regeringen på torsdagskvällen. Belastningen är fortfarande hög, men antalet svårt sjuka som vårdas på sjukhus har minskat betydligt.

Lättnaderna innebär bland annat att restauranger kommer att tillåtas hålla öppet till klockan 21. Barerna kommer att tillåtas hålla öppet till klockan 18, men måste sluta servera alkohol klockan 17, skriver Yle. 

I Norge har regeringen kallat till en pressträff på tisdag kväll och det väntas då komma med besked om lättnader i restriktionerna, enligt Dagbladet.
Restriktionerna kommer att tas bort gradvis, säger Norges vårdminister Ingvild Kjerkol till Dagbladet.

I Danmark gav regeringen på onsdagen besked om att landets restriktioner tas bort den 1 februari.

Källa:svt.se

Dela

Relaterade inlägg

Turismexporten i Sverige fortsätter att växa. Under 2025 spenderade utländska besökare 121,7 miljarder kronor, en...
Flygbild Kalmar Slott travelreport
De senaste tio åren har Kalmars boendeanläggningar haft en stadig tillväxt. Nu är den definitiva...
Arilds vingård travelreport
Intresset för svenska viner har vuxit de senaste åren, inte minst efter att vinet Immelen från Kullabergs vingård i...
De första veckorna efter krigsutbrottet i Mellanöstern visar en tydlig förändring i nordiska resvanor. Nya...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy