onsdag 29 okt, 2025

Finnair flög nära 1 miljon passagerare i juli

Dela

Finländska flygbolaget Finnair hade 999.600 passagerare i juli, 367 procent fler än under juli i fjol och 10 procent fler än i juni.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Covid-restriktioner och kriget i Ukraina påverkar fortfarande passagerartrafiktalen, speciellt på rutterna till och från Asien, skriver Finnair. Tack vare robust efterfrågan på frakt kunde Finnair dock flyga till de flesta av sina asiatiska destinationer.

”Därför var den negativa effekten av flygrumsnedstängningar på den asiatiska passagerartrafiken, som redan var påverkad av pandemin, måttlig i juli”, skriver Finnair.

ASK, ett mått på kapacitet, ökade i juli med över 200 procent, och med 6,7 procent jämfört med juni. Kapacitetstutnyttjande, mätt som så kallad passenger load factor, ökade med 44 procentenheter jämfört med i fjol och med 6,8 procentenheter jämfört med juni till 86,6 procent.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

Norska flygbolaget Norwegian föreslår att Dag Mejdell väljs till ny ordförande vid extrastämman den 20...
Resenärer från Göteborg Landvetter flygplats får i genomsnitt betala nästan dubbelt så mycket för en...
SAS alla avgångar mellan Stockholm och Kalmar, samt mellan Stockholm och Halmstad ställs in under...
Västflyg lanserar nu en direktlinje från Växjö till Scandinavian Mountains Airport, samtidigt som den befintliga...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy