fredag 20 feb, 2026

Flyg mellan Armenien och Turkiet

Dela

Armenien och Turkiet har återupptagit de första kommersiella flygningarna mellan länderna på två år, ett tecken på tinade relationer.

Den första utfördes av Flyone Armenia och passagerarna möttes med choklad och blommor vid ankomsten till Istanbul. Därefter lyfte ett Pegasus Airlinesplan på väg mot Yerevan.

Länderna har inga diplomatiska relationer och landgränsen är stängd, men i december utsågs specialsändebud för att normalisera relationerna.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Antalet utländska gästnätter i Sverige ökar. Enligt Tillväxtverkets siffror är ökningen de senaste tio åren...
Sex år har gått sedan det första coronafallet bekräftades i Sverige och pandemin förändrade vardagen...
Paradisstränderna i Varadero ligger nästan helt öde. Donald Trumps tullhot slår hårt mot Kubas turism. –...
Staden Amsterdam förbjuder reklam för fossila bränslen, kött och flygresor i stadens offentliga rum. Beslutet...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy