måndag 14 sep, 2026

Flygförbudet för Boeing 737 Max kan hävas i Europa i november

Dela

Foto:boeing

Den europeiska flygsäkerhetsmyndigheten EASA förväntar sig att Boeings problemmodell kan få ett kommersiellt godkännande i november. Det skulle innebära att planet kan vara uppe i luften igen innan årsskiftet, skriver Reuters.

”För första gången på ett och ett halvt år kan jag säga att jag ser slutet i arbetet med 737 Max”, sade EASA-chefen Patrick Ky på fredagen, enligt nyhetsbyrån.

Myndigheten förväntar sig att upphäva sitt förbud för flygplansmodellen efter att den amerikanska motsvarigheten gör det i november, men nationella godkännanden som behövs för att enskilda flygbolag ska kunna återuppta flygningen i Europa kan ta längre tid. Förhoppningen är ändå att flygplanen ska kunna användas i kommersiell trafik igen innan årsskiftet.

737 Max har haft flygförbud efter två uppmärksammade olyckor i Indonesien och Etiopien 2018 respektive 2019.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Efter flera år av snabb tillväxt ser turismen på Island ut att ha stabiliserats kring...
Intresset för WTM London 2026 är stort redan flera månader före mässan. Arrangören uppger att...
Monaco är ett av världens minsta länder, men rymmer en ovanligt stor blandning av historia,...
Solnedgångar, långa middagar och en flykt från vardagens måsten. Semestern kan göra mer för relationen...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy