måndag 20 okt, 2025

Flygjätten vinstökar – ”Bästa året i bolagets historia”

Dela

Foto:delta

Delta Air Lines redovisar intäkter i linje med förväntningarna under fjärde kvartalet, medan det justerade resultatet per aktie var högre än väntat. Bolagets vd Ed Bastian konstaterar att 2019 var det bästa året någonsin.

Intäkterna uppgick till 11,39 miljarder dollar (10,74), att jämföra med Factset analytikerkonsensus som låg på 11,34 miljarder dollar.

Justerat resultat per aktie blev 1,70 dollar (1,30), vilket är 21,4 procent bättre än analytikerkonsensus som låg på 1,40.

”Efterfrågan är stark. Vi hade ett fantastiskt 2019. Det kan argumenteras att det bästa året i Deltas historia är 2019”, säger vd Ed Bastian i en kommentar till rapporten, enligt CNBC.

För det första kvartalet räknar Delta Air Lines med att intäkterna stiger med 5-7 procent.

Källa:finwire

Dela

Relaterade inlägg

Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...
Anmälningar om stökiga passagerare blir allt vanligare på svenska flyg. – Det är allvarligt att en...
Flere end 3,3 millioner passagerer rejste gennem Københavns Lufthavn i juli, hvilket gør måneden til...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy