fredag 17 apr, 2026

Flygplan avbröt start – larm om motorfel

Dela

Foto:Eurowings

Räddningstjänst har larmats till Arlanda.  Ett flygplan som skulle flyga till Berlin har tvingats avbryta sin start.

– Det har skett ett tillbud. Det har fått problem med en motor, säger Fredrik Hermansson vid flyg- och sjöräddningscentralen.

Ett flygplan har avbrutit sin start på Arlanda på grund av ett motorfel. Händelsen tros ha orsakats av att en fågel flugit in i motorn.

Räddningstjänst har larmats till platsen.

– De har taxat av banan och räddningstjänst är på plats och tittar på vad som har hänt. Det verkar inte vara något allvarligare, säger Fredrik Hermansson vid flyg- och sjöräddningscentralen.

Flygplanet, som enligt TT är ett Eurowing-plan av typen Airbus 320, skulle åka till Berlin. Men det hann inte lyfta från marken innan felet upptäcktes. 

– Flygplanet står vid sidan av banan nu, säger Tobias Åkesson, ledningsbefäl på räddningstjänsten. 

Ingen person ska ha kommit till skada.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy