söndag 8 mar, 2026

Flygplats öppen efter att bomb flyttats

Dela

Foto:London City Airport

London City Airport, en mindre flygplats i den brittiska huvudstaden, kommer att öppna igen sedan en bomb från andra världskriget flyttats.

Den odetonerade bomben hittades i söndags morse och flygplatsen stängdes samma kväll. Flygplatsen kommer att vara öppen som vanligt på tisdagen, säger flygplatschefen Robert Sinclair.

Bomben hittades i floden Themsen bredvid flygplatsen. Den har bogserats bort längs floden till en säker plats och ska nu förstöras vid en kontrollerad detonation, enligt militären.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Resebolaget Ving kommer att sätta in så kallade hemtagningsflyg för svenskar i Indiska oceanen och...
Ett av Kinas största flygbolag, China Eastern, återvänder till Stockholm Arlanda Airport i juni 2026,...
Kriget i Mellanöstern har lett till en säkerhetskris i Dubai. Efterfrågan på privatflyg har ökat...
Resebolaget Tui har flugit hem ett 20-tal svenskar tidigare strandsatta svenskar under det senaste dygnet. –...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy