söndag 1 feb, 2026

Flygplats öppen efter att bomb flyttats

Dela

Foto:London City Airport

London City Airport, en mindre flygplats i den brittiska huvudstaden, kommer att öppna igen sedan en bomb från andra världskriget flyttats.

Den odetonerade bomben hittades i söndags morse och flygplatsen stängdes samma kväll. Flygplatsen kommer att vara öppen som vanligt på tisdagen, säger flygplatschefen Robert Sinclair.

Bomben hittades i floden Themsen bredvid flygplatsen. Den har bogserats bort längs floden till en säker plats och ska nu förstöras vid en kontrollerad detonation, enligt militären.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Ett SAS-flyg på väg från Köpenhamn till flygplatsen Newark i New York tvingades vända tillbaka...
Ett flygplan från det statliga flygbolaget Satena har varit försvunnet sedan middagstid i dag i...
Amerikanska flygbolaget American Airlines intäkter landade på 14 miljarder dollar under det fjärde kvartalet 2025,...
Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing redovisar ett justerat resultat per aktie på 9,92 dollar för det...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy