fredag 20 mar, 2026

Första certifierade elflygplanet har lyft

Foto_Pipistrel Velis Electro.

Dela

Foto_Pipistrel Velis Electro.

Världens första certifierade elflygplan har genomfört sin jungfruresa i Schweiz. Det tvåsitsiga planet har en maximal flygtid om 50 minuter.

Det rapporterar Swiss Broadcasting Corporation, SBC.

Planet tillverkas av det slovenska bolaget Pipistrel och bär namnet Velis Electro. 

Certifieringsprocessen har sträckt sig över flera år. I mars gav EASA – den europeiska luftfartsmyndigheten – tummen upp till planets elektriska motor och banade väg för certifieringen av planet, rapporter SBC.

EASA har samarbetat med ett flertal nationella luftfartsmyndigheter, däribland schweiziska FOCA. Tidigare var endast förbränningsmotorer godkända att användas i mindre flygplan. 

Beslutet att godkänna modellen kommer även att bli en viktig referenspunkt till framtida certifieringar av flygplan med lägre utsläpp, skriver SBC vidare. 

Pipistrel Velis Electro tillhör kategorin lätta sportflygplan och enligt tillverkaren har det en maximal flygtid om 50 minuter, samt en ”reservtank” om tio minuter, rapporterar SBC. Enligt tillverkaren är planet i första hand tänkt för pilotträning.

Källa:di.se

Dela

Relaterade inlägg

Turistfavoriten Skansen i Stockholm ska dra ner på personal. I och med en omorganisation kommer man...
Den svenske turisten tuppade av efter att ha blivit bjuden på drinkar av en man...
Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy