torsdag 12 mar, 2026

Fransman färdades i tunna över Atlanten

Dela

I över fyra månader skumpade den franske äventyraren omkring i en tunna på Atlanten. Till slut kom han fram till den lilla ön Sint Eustatius i Karibien där den förvånade lokalbefolkningen tog emot honom, rapporterar CNN.

Jean-Jacques Savin avreste från Kanarieöarna i sin egenkonstruerade, drygt tre meter långa, vattenfarkost, formad som en tunna. Innanför de brandgula väggarna ryms ett litet kök, en säng och ett litet utrymme för förvaring. Savin, som var 71 år gammal när han påbörjade resan, har levt på fisk som han själv fångat. Men på nyårsafton korkade han upp en flaska vitt vin och åt medhavd gåslever.

Savin, som tidigare bestigit Mont Blanc, tillbringade den mesta tiden ombord med att spana på fiskar utanför tunnans små runda fönster, säger han till CNN. Hans kapselformade farkost har ingen motor, så fransmannen litade till havets strömmar som lät honom färdas i blygsamma tre kilometer i timmen.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Korea Tourism Organization (KTO) har beslutat att förnya sitt samarbete med AVIAREPS, den största globala...
Höganäs kommun har gett grönt ljus för alkoholservering på morgonen.  – Det kan väl vara trevligt,...
Allt fler får upp ögonen för Georgien – ett land som rymmer en mångfald av...
UD skärper reseavrådan till Libanon och uppmanar alla svenskar att lämna landet. Efter det försämrade...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy