torsdag 15 jan, 2026

Friluftsfrämjandet högt upp i Sifos anseendeindex

Dela

Foto:friluftsframjandet

Igår presenterades Sifo Kantars anseendeindex för intresseorganisationer. Friluftsfrämjandets anseende ligger högt upp på listan även i år.

–Det gör mig så otroligt stolt att Friluftsfrämjandet även i år värderas så högt av allmänheten genom Sifo Kantars undersökning. Det är våra 8000 ideella ledare som är och bär vårt varumärke och som de senaste 130 åren har skapat äventyr över hela landet. Detta är ett fantastiskt kvitto på att vår verksamhet håller mycket hög kvalitet och gör skillnad för väldigt många människor. På köpet bidrar vi dessutom till en bättre folkhälsa på samhällsnivå, säger Kristina Ljungros, Generalsekreterare Friluftsfrämjandet

Anseendeindex mäter allmänhetens tilltro eller intryck till en organisation, samt vilken kvalitet och framgång allmänheten tillskriver organisationen. Betygsättningen sker inom 5 frågeområden.

Läs undersökningen Anseendeindex intresseorganisationer 2022 här.

Efterfrågan på Friluftsfrämjandets verksamhet är enorm och friluftslivet har blivit mer populärt och viktigt de senaste åren. Friluftsfrämjandet jobbar för att göra friluftslivet till en plats för alla, värna allemansrätten och verka för ökad respekt för naturen.

Dela

Relaterade inlägg

Ving kommer idag med glädjande nyheter för alla resesugna sörmlänningar. Efter 15 års uppehåll kommer...
Få koll på årets alla röda dagar och planera in årets semester på bästa sätt....
GO Sport Travel har utsetts till Official Ticket Agent of FC Barcelona.Partnerskapet innebär att GO Sport...
Den största resemässan i norra Europa rymmer hela världen i Helsingfors Mässcentrum. Mer än 1000...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy