fredag 19 sep, 2025

Global flygtrafik uppe på 74 procent av förpandemi-nivå

Dela

Den globala flygtrafiken hade under oktober månad återvänt till 74 procent av den nivå som rådde innan pandemin bröt ut, konstaterar flygets internationella näringslivsorganisation IATA i ett pressmeddelande.

Den totala trafiken i oktober, mätt i intäkt per passagerarkilometer (RPK), ökade med 44,6 procent jämfört med i oktober 2021. Globalt motsvarar trafiken 74,2 procent av nivån från i oktober 2019, skriver IATA.

Inrikestrafiken har kommit tillbaka i något lägre utsträckning och uppmätte 72 procent av förpandemi-nivå.

Bokningsläget framåt för flygbolagen ser positivt ut, något som signalerar fortsatt återhämtning, skriver IATA.

”Av tradition inleds den för norra halvklotet långsammare höstsäsongen i oktober. Därför är det förtroendeingivande att vi ser efterfrågan och bokningar framåt fortsätta så starkt. Det bådar gott för kommande vintersäsong och den fortsatta återhämtningen”, säger generaldirektören Willie Walsh.

Källa:Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

Turkish Airlines har börjat flyga till Sevilla, som nu blir bolagets sjätte destination i Spanien...
Ryanair har idag (17 september) välkomnat domstolens beslut i Alicante att fälla en passagerare som...
TAP Air Portugal har introducerat sina nya Airspace-kabiner i flottan, med mer utrymme för bagage...
Från 2026 får EU-medborgare tillgång till digitala identitetsplånböcker (EUDI Wallet) som säkert kan lagra pass,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy