torsdag 26 feb, 2026

Grekland vill locka svenska turister

Dela

Grekland gör nu sitt bästa för att övertyga folk om att det är säkert att semestra där i sommar, enligt Sveriges Radios Ekot. 

Under ett besök i Stockholm försäkrade landets turismminister att covid-fallen är på väg ner, och att man vidtagit alla nödvändiga åtgärder inför säsongen.

– Nedgången i antal nya fall är snabb och vi vet att den kommer fortsätta samt att vi har saker under kontroll, sade ministern till radion.

Han menar att svenskar är mer än välkomna till Grekland i sommar, men ett intyg på vaccination eller genomgången sjukdom alternativt ett PCR-test som är max 72 timmar gammalt krävs. 

Från 1 juli gäller samma regler, men då ska resultaten verifieras digitalt med hjälp av det EU-gemensamma covid-19 certifikatet. 

Källa:svt.se

Dela

Relaterade inlägg

I år firar den årliga kulturfesten Las Fallas tio år som UNESCO-listat världsarv. I takt...
Vissa saker förändras aldrig, vilket Euromonitor International bevisade med årets lista över världens 100 bästa...
Sveriges ambassad i Mexiko utfärdar en varning till svenskar efter att kartelledaren ”El Mencho” dödats...
Antalet utländska gästnätter i Sverige ökar. Enligt Tillväxtverkets siffror är ökningen de senaste tio åren...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy