lördag 27 dec, 2025

Grekland vill locka svenska turister

Dela

Grekland gör nu sitt bästa för att övertyga folk om att det är säkert att semestra där i sommar, enligt Sveriges Radios Ekot. 

Under ett besök i Stockholm försäkrade landets turismminister att covid-fallen är på väg ner, och att man vidtagit alla nödvändiga åtgärder inför säsongen.

– Nedgången i antal nya fall är snabb och vi vet att den kommer fortsätta samt att vi har saker under kontroll, sade ministern till radion.

Han menar att svenskar är mer än välkomna till Grekland i sommar, men ett intyg på vaccination eller genomgången sjukdom alternativt ett PCR-test som är max 72 timmar gammalt krävs. 

Från 1 juli gäller samma regler, men då ska resultaten verifieras digitalt med hjälp av det EU-gemensamma covid-19 certifikatet. 

Källa:svt.se

Dela

Relaterade inlägg

Semestern ses av många som en tid för vila och återhämtning – och för en...
Att förbättra sin hälsa toppar årligen listan över nyårslöften enligt undersökningar från opinionsinstitut YouGov i...
Just nu har Svalbard varmare väder än Sevilla i södra Spanien. Under morgonen uppmättes 4 plusgrader...
En ny Sifoundersökning från TUI visar att en av sex svenskar vill byta julfirande på hemmaplan mot...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy