onsdag 17 jun, 2026

Gröna Lund pausar sin vintersatsning

Dela

Foto:Gröna Lund

Sommarens dåliga besökssiffror gör att Gröna Lund i Stockholm ställer in den planerade vintersatsningen. Halloween på Gröna Lund kommer dock att arrangeras som planerat.

Dödsolyckan i berg- och dalbanan Jetline i juni, lågkonjunkturen och det instabila vädret ligger bakom de dåliga besökssiffrorna som påverkat parkens ekonomi. Att få lönsamhet på en ny säsongssatsning tar tid, enligt parken. Vintersatsningen genomfördes första gången 2022.

Parken vill därför inte ta risken med en vintersatsning just nu.

”Men vi hoppas att konceptet kan vara tillbaka så snart som möjligt”, säger Jan Eriksson, vd på Gröna Lund, i ett pressmeddelande.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Norwegian har tecknat avtal om att förvärva Nordic Leisure Travel Group (NLTG), ägare till bland...
Svenskarnas reslust håller i sig trots ett osäkert omvärldsläge. En ny undersökning från resebolaget TUI...
Interreg Aurora har beviljat projektet Bothnian Coastal Tourism – en ny treårig satsning som ska...
Tusentals Sverige-supportrar var på plats i Monterrey och såg Sverige besegra Tunisien i fotbolls-VM premiären....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy