onsdag 22 apr, 2026

Grönt ljus för alkohol på eftermiddagen i Thailand

Dela

Nu är det fritt fram för en Singha efter lunch. Thailand släpper på sitt decenniegamla förbud om alkoholförsäljning under eftermiddagar.

De lättade restriktionerna gäller till att börja med under en halvårslång prövoperiod.

Det buddhistiska landet har länge haft strikta restriktioner kring alkohol, med totalt förbud för försäljning mellan klockan 14 och 17. Syftet var ursprungligen att förhindra statligt anställda från att dricka under arbetstid, men i takt med att turismen exploderat har förbudet ifrågasatts alltmer.

Från och med nu kommer därmed thailändare och turister kunna köpa alkohol i butik och barer från klockan 11 till och med midnatt. Efter ett halvår ska effekterna av de lättade reglerna studeras.

Källa:Expressen.se-tt

Dela

Relaterade inlägg

Vid pyramiderna i Teotihuacán utanför Mexico City har en man skjutit flera personer, rapporterar Reuters. Enligt...
Fotograf: Lars Sjökvist / Visit Sweden
Trots ett osäkert världsläge med geopolitisk oro, stigande energipriser och ekonomiska utmaningar är intresset för...
Enligt resebyrån Ticket har vårens resebokningar ökat med 14 procent, och det är framför allt...
Japans turism fortsätter att växa, trots ett kraftigt tapp av besökare från Kina. Nya siffror...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy