fredag 18 sep, 2026

Grönt ljus för SAS finansieringsplan

Dela

Foto:SAS

Samtliga väsentliga villkor för att genomföra SAS rekapitaliseringsplan är nu uppfyllda, enligt ett pressmeddelande från bolaget.

Under en extra bolagsstämma på tisdagen beslutade stämman om vissa ändringar av bolagsordningen, en minskning av aktiekapitalet och att styrelsen får besluta om nyemissioner av stamaktier och en fondemission.

”Genomförandet av SAS  rekapitaliseringsplan fortskrider i enlighet med de villkor som offentliggjorts av SAS genom pressmeddelande den 14 augusti 2020”, skriver bolaget.

Beslut om nyemissioner väntas fattas på onsdagen, den 23 september.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Finnair har utsetts till Best Airline in Northern Europe i Skytrax World Airline Awards 2026....
Johan Lundgren har enhälligt valts till ny styrelseordförande för TUI AG. Han efterträder Dieter Zetsche...
SAS fyller 80 år och uppmärksammar jubileet med särskilda flygningar från Stockholm, Köpenhamn och Oslo...
Emirates inför Premium Economy på Stockholmstrafiken före utgången av 2026. Redan i oktober sätts en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy