fredag 16 jan, 2026

Hackerattack slog ut danska hyrcykelbolaget

Dela

Foto:Bycyklen

Den danska hyrcykeltjänsten Bycyklen, som håller huvudstaden med hyrcyklar, utsattes i helgen för ett omfattande hackerangrepp.

Samtliga cyklar kopplades bort från hyrsystemets server och måste samlas in och kopplas in igen manuellt, rapporterar TV2 Lorry.

Hackerattacken innebär en stor inkomstförlust för Bycyklen, som redan har det kärvt ekonomiskt. Den soliga helgen då många turister var i staden för att se ishockey skulle ha inneburit ett välkommet kassatillskott.

Tillvägagångssättet tyder på att den skyldiga hade god kännedom om hur systemet fungerar. Efter att ha analyserat sina servrar slår Bycyklen fast på sin Facebooksida att inga kunder har drabbats men uppmanar dem ändå att byta sina lösenord.

Källa: TT

Dela

Relaterade inlägg

Maltas matkultur präglas av småskaligt jordbruk, lokala råvaror och en tradition där landsbygdens rytm och...
Ving kommer idag med glädjande nyheter för alla resesugna sörmlänningar. Efter 15 års uppehåll kommer...
Få koll på årets alla röda dagar och planera in årets semester på bästa sätt....
GO Sport Travel har utsetts till Official Ticket Agent of FC Barcelona.Partnerskapet innebär att GO Sport...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy