måndag 24 aug, 2026

Hackerattack slog ut danska hyrcykelbolaget

Dela

Foto:Bycyklen

Den danska hyrcykeltjänsten Bycyklen, som håller huvudstaden med hyrcyklar, utsattes i helgen för ett omfattande hackerangrepp.

Samtliga cyklar kopplades bort från hyrsystemets server och måste samlas in och kopplas in igen manuellt, rapporterar TV2 Lorry.

Hackerattacken innebär en stor inkomstförlust för Bycyklen, som redan har det kärvt ekonomiskt. Den soliga helgen då många turister var i staden för att se ishockey skulle ha inneburit ett välkommet kassatillskott.

Tillvägagångssättet tyder på att den skyldiga hade god kännedom om hur systemet fungerar. Efter att ha analyserat sina servrar slår Bycyklen fast på sin Facebooksida att inga kunder har drabbats men uppmanar dem ändå att byta sina lösenord.

Källa: TT

Dela

Relaterade inlägg

Efter skolstarten sjunker priserna på många utlandsresor kraftigt. Enligt resebyrån Ticket kan resor till populära...
Den 3 oktober öppnar det nygestaltade Slottsmuseet i Quedlinburg i tyska Sachsen-Anhalt. Med över 300...
ICEHOTEL ser en kraftig ökning av sommarefterfrågan. Antalet övernattande gäster har ökat med 50 procent...
Apollo Sports breddar sitt utbud av träningsresor med ett 12 dagar långt Shaolin Kung Fu-retreat...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy