lördag 12 jul, 2025

Hissbyte tvingar museum att stänga – i två år

Foto:Östasiatiska museet

Dela

Östasiatiska museet i Stockholm stänger den 6 maj. Museet förblir stängt under hela två år på grund av ett hissbyte.

– Det kan verka tråkigt men är helt nödvändigt, säger överintendenten Ann Follin.

Den nuvarande hissen är sliten och uppfyller heller inte alla lagkrav. Så här långt har ett antal människor fastnat i den.

– Och det kan inte fortgå, det här måste göras, säger Ann Follin.

Hissbytet i lokalerna på Skeppsholmen i Stockholm genomförs av ägaren, Statens Fastighetsverk. Bytet av själva hissen går på cirka ett halvår. Ann Follin förklarar den långa stängningen med omfattande för- och efterarbeten då museipersonalen måste packa ner utställningar och föremål. Basutställningarna ska samtidigt uppdateras och en ny utställning byggas upp inför återinvigningen.

– Hissen går till alla våningar och påverkar utrymningsvägarna, det gör att vi inte kan ha öppet varken för besökare eller personal, säger hon.

Källa:TT-Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Berusade medresenärer, skrikande barn och dålig lukt toppar listan över vad svenskarna stör sig mest...
USA kommer att höja priset på ESTA, det elektroniska systemet för resegodkännande som krävs för...
Turismen i Härnösand visar stark tillväxt. Under årets fem första månader har kommunen haft 34 570...
Efter flera års arbete öppnar nu Jernhusens nya stationshus i Varberg. Ett 2800 kvadratmeter stort...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy