fredag 2 okt, 2026

Inreserestriktioner för Kinaresenärer slopas

Dela

De svenska restriktionerna för inresande från Kina kommer inte att förlängas när de går ut på lördag, meddelade socialminister Jakob Forssmed (KD) på en pressträff.

Inreserestriktionerna togs i kraft den 7 januari och har sedan dess förlängts på grund av läget i Kina.

”Vi saknade en bra bild av situationen i Kina, med pandemins historik blev säkerhetsåtgärden nödvändig”, säger Forssmed.

Nu anser man dock inte att det längre är nödvändigt.

”Situationen i Kina blir alltmer lik den i övriga världen och Sverige”, säger Folkhälsomyndighetens generaldirektör Karin Tegmark Wisell.

Inreserestriktionerna har också gällt i övriga EU-länder, men dessa kommer att fasas ut under februari månad, säger Jakob Forssmed.

”Inga nya varianter av särskild betydelse har hittats i Kina”, säger han.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Thailand fortsätter att stärka sin position inför vintern. Hos TUI ligger bokningarna 11 procent över...
De internationella gästnätterna i Sverige ökade med 8,9 procent under tolvmånadersperioden till och med juli...
Livv Group blir ny leverantör till SAS och ska ta fram omkring 80 000 amenity...
Mer än tre av fyra resebyråsäljare använder AI i sitt försäljningsarbete. Samtidigt ökar användningen av...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy