måndag 7 jul, 2025

Japan förbereder nya restriktioner

Dela

© JNTO

Japans regering förbereder just nu nya restriktioner för att bromsa spridningen av covid-19, som likt i många andra länder skenar då den nya varianten omikron blir allt mer dominerande.

Landet har aldrig infört en fullskalig lockdown under pandemin, utan i stället uppmanat restauranger och barer att stänga tidigt under perioder med hög smittspridning. I många affärer och på tillställningar börjar dock trängseln komma tillbaka, och de nya reglerna väntas därför på fredag träda i kraft i 16 regioner, däribland Okinawa, Yamaguchi och Hiroshima, enligt en regeringstalesperson.

Det är oklart exakt vad restriktionerna innebär. Fler regioner kan komma att omfattas framöver, enligt regeringen.

”Antalet fall ökar i aldrig tidigare skådad hastighet”, säger kabinettsministern Hirokazu Matsuno vid en presskonferens.

Omkring 80 procent av Japans befolkning har vaccinerat sig med två doser, men bara 1 procent med en tredje.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Kroatien fortsätter att bygga upp sitt rykte som en kulinarisk toppdestination och i den senaste...
Världspremiär för sommarens stora nyhet i Lisebergsparken – Kraftverket – en snurrig adrenalinfest som med...
Branden på den grekiska ön Kreta är fortfarande inte släckt. Resejättarna Ving och Apollo har tillsammans...
Snart är det dags att stänga ner datorn (för några av oss i alla fall)...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy