måndag 1 jun, 2026

Kina först ut med vaccinpass

Dela

Kina har lanserat ett så kallat vaccinpass, som visar en persons vaccinstatus och provsvar för covid-19. Det digitala certifikatet är tillgängligt för kinesiska medborgare via den sociala medieplattformen Wechat och ska bland annat användas vid resor.

Frågan om vaccinpass är en het potatis i stora delar av världen, och förväntningarna är stora på att ett sådant certifikat ska kunna förenkla återöppnandet av samhällen. Det kinesiska vaccinpasset tros vara det första som tas i bruk.

Bland annat USA, EU och Storbritannien diskuterar eller har planer på att införa liknande varianter, men kritiker befarar att systemet ska leda till ökad övervakning och skapar ett A- och B-lag av vaccinerade och icke-vaccinerade.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

ProColombia står bakom European Tourism Workshop: Colombia, the Country of Beauty, som arrangeras i Stockholm...
Sommarens resebokningar har ökat med 11 procent jämfört med förra året och Spanien fortsätter att...
Visit Sweden tävlade nyligen globalt ut fem svenska öar till utländska turister, genom sin marknadsföringskampanj...
Kriget i Iran slår mot turistberoende i länder i Sydostasien. Höjda bränslepriser och inställda flyg hotar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy