torsdag 12 mar, 2026

Kina först ut med vaccinpass

Dela

Kina har lanserat ett så kallat vaccinpass, som visar en persons vaccinstatus och provsvar för covid-19. Det digitala certifikatet är tillgängligt för kinesiska medborgare via den sociala medieplattformen Wechat och ska bland annat användas vid resor.

Frågan om vaccinpass är en het potatis i stora delar av världen, och förväntningarna är stora på att ett sådant certifikat ska kunna förenkla återöppnandet av samhällen. Det kinesiska vaccinpasset tros vara det första som tas i bruk.

Bland annat USA, EU och Storbritannien diskuterar eller har planer på att införa liknande varianter, men kritiker befarar att systemet ska leda till ökad övervakning och skapar ett A- och B-lag av vaccinerade och icke-vaccinerade.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Korea Tourism Organization (KTO) har beslutat att förnya sitt samarbete med AVIAREPS, den största globala...
Höganäs kommun har gett grönt ljus för alkoholservering på morgonen.  – Det kan väl vara trevligt,...
Allt fler får upp ögonen för Georgien – ett land som rymmer en mångfald av...
UD skärper reseavrådan till Libanon och uppmanar alla svenskar att lämna landet. Efter det försämrade...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy