torsdag 2 apr, 2026

Klimatprotest på Bromma flygplats

Dela

Foto:www.fotoakuten.se

Klimataktivister genomför en aktion på Bromma flygplats i Stockholm, uppger polisen. Aktivisterna har bland annat limmat fast sig i flygterminalen och tagit sig upp på taket.

Man har också blockerat en entré.

– Det har fått till följd att flygplatsen har öppnat en annan entré i stället, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till TT.

Mellan 50–70 personer uppges delta i aktionen, som har pågått sedan 16-tiden.

Polisen uppger att flygtrafiken inte ska ha drabbats av några förseningar till följd av händelsen.

Vid 18.15 hade polisen avvisat de allra flesta av aktivisterna.

– Det kommer bli en hel del rapporter. De som befunnit sig på taket är rapporterade för olaga intrång, sedan har vi flera misstänkta för ohörsamhet mot ordningsvakter, säger Daniel WIkdahl.

Källa:TT/Aftonbladet

Dela

Relaterade inlägg

Air-France-KLM-Aviator-Airport-Alliance-Ground-Handing (1)
Aviator Airport Alliance har förnyat och utökat sitt avtal med Air France–KLM om marktjänster i...
flyadeal
JEDDAH – Det saudiska lågprisflygbolaget flyadeal har presenterat en ny uniform för sin kabinpersonal, som...
En flygvärdinna på SAS omhändertogs på grund av fylleri i samband med en flygning i...
SAS 80 år
SAS markerar starten på sitt 80-årsjubileum med ett specialmålat Airbus A330-300 för att uppmärksamma åtta...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy