onsdag 2 jul, 2025

Kontantuttagen i Sverige minskar

Foto: riksbanken

Dela

Svenskarna tar ut allt mindre kontanter. Under andra halvåret 2024 handlade det i genomsnitt om 396 kronor per person i månaden – en minskning med 7 procent jämfört med 2023.

Statistiken som bygger på uttag från Bankomats kontantautomater, visar dock att minskningen är mindre än det historiska snittet. Det ligger i genomsnitt på omkring tio procent årligen när det gäller uttag av kontanter.

”Det kan vara så att den snabba minskning av kontantuttagen som vi har sett under lång tid nu börjar att plana ut. En möjlig förklaring till det är att de flesta som kan och vill gå över till att betala digitalt redan har gjort det. För de som använder kontanter är det fortsatt viktigt att den möjligheten finns”, säger Johan Nilsson, marknadschef för för företaget Bankomat i ett pressmeddelande.

Även insättningarna minskade något, från 175 kronor per person och månad 2023 till 164 kronor.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Regeringen har nu beslutat att Nämdöskärgården i Stockholms yttre skärgård ska bli nationalpark, något som...
Inför ett stort musikevenemang i Zagreb den 4–6 juli 2025 uppmanar Kroatiska Turistrådet och Kroatiska...
I sommar blir Cabonline exklusiv taxipartner till Nöjesguidens Sommarklubben i Malmö – en unik upplevelseplattform...
46 grader uppmättes i Huelva i sydvästra Spanien på lördagen. Det är den högsta junitemperaturen sedan...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy