fredag 18 apr, 2025

Köpenhamn överväger bygga Nordens högsta skyskrapa

Dela

Foto:HC Andersen Adventure Tower

Turning Torso i Malmö riskerar att få en nästan hundra meter högre konkurrent i Köpenhamn.

Där diskuteras nu planer på en 280 meter hög byggnad, HC Andersen Adventure Tower. Om planerna går i lås blir det Nordens högsta byggnad.

En projektgrupp har vänt sig till Köpenhamns kommun med en önskan om att få anlägga en upplevelse- och nöjespark i Ydre Nordhavn i Köpenhamn, som ska omge den höga byggnaden. Inuti den tänker sig projektgruppen en blandning av bostäder, hotell och företag – och så en restaurang och skybar högst upp i toppen.

Projektgruppens mål är att få sätta spaden i jorden 2023, men det förutsätter att kommunpolitikerna skyndar på planprocessen för området.

Turning Torso, som invigdes i Malmö 2005, är 190 meter. I Göteborg planeras för ett 245 meter högt hus på Hisingen, Karlatornet, som ska stå klart om tre år.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Antalet sålda hotellrum ökade med drygt 3 procent i mars och hotellrumspriserna ökade ungefär lika...
Den 28 mars 2025 klockan 13:20 lokal tid drabbades centrala Myanmar, nära Mandalay, av en...
Den utländska turismen i Skåne ökar. Tyskland är den ledande utlandsmarknaden med en rejäl tillväxt...
AJet, tidigare AnadoluJet, etablera sig nu på Stockholm Arlanda Airport genom att lansera en ny...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy