torsdag 30 apr, 2026

Lågprisflygbolag höjer halvårsprognosen – aktien stiger

Dela

Foto:easyjet

Brittiska lågprisflygbolaget Easyjet höjer prognosen för intäkterna under det första halvåret efter en stark utveckling i det första kvartalet.

Intäkterna var upp nästan tio procent till 1,43 miljarder pund under kvartalet. Per stol steg intäkterna med 8,7 procent.

Prognosen för första halvåret är nu att intäkterna per stol ökar med ett medelhögt till högt ensiffrigt tal, jämfört med tidigare bedömning om en ökning på en låg till medelhög siffra.

Resultatet före skatt för det första halvåret tros bli en mindre förlust än fjolårets minus 275 miljoner pund.

Easyjet flög i det första kvartalet 22,2 miljoner passagerare (21,6), och hade en kabinfaktor på 91,3 procent (89,7).

Källa:Finwire

Aktien stiger runt 5 procent under förmiddagen.

Dela

Relaterade inlägg

Europeiska flygbolag riskerar att gå omkull om inte priset på flygbränsle faller tillbaka, varnar Ryanairs...
Den europeiska flygplanstillverkaren Airbus redovisar intäkter för det första kvartalet 2026 på 12,7 miljarder euro,...
SAS Trends 2026
Efterfrågan på resor till Skandinavien fortsätter att öka. Sverige, Norge och Danmark noterade samtliga rekord...
Norwegian Q1 2026 Report
Norwegian-koncernen presenterade idag sitt resultat för första kvartalet 2026 med ett starkt resultat för det...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy