måndag 9 mar, 2026

Lätta restriktioner i Shanghai

Dela

Shanghai ska från och med måndag gradvis tillåta gallerior, mataffärer, restauranger och andra verksamheter att öppna igen sedan smittspridningen av covid-19 gått ner, uppger stadens vice borgmästare Chen Tong.

Men det är fortfarande oklart när stadens drygt 25 miljoner invånare, som tvingats hålla sig hemma sedan början av april, får komma ut.

Nedstängningen har orsakat frustration och ilska bland invånarna som har haft svårt att få tag i mat eftersom näthandeln blivit överbelastad. I stället har myndigheterna delat ut matkassar till invånarna.

Antalet registrerade fall av covid-19 i staden sjönk till 1 369 under söndagen, en bra bit från toppnoteringen på 25 000 fall i mitten av april.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

UD skärper reseavrådan till Libanon och uppmanar alla svenskar att lämna landet. Efter det försämrade...
UD förstår frustrationen hos många strandsatta svenskar – men situationen behöver sättas i perspektiv. ”Jag tror...
New Hope reseindustrins barnfond går nu in i en ny fas med en nytillträdd styrelse...
Under 2025 ökade antalet gästnätter på betalt boende i Malta med 10 procent. Det är...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy