fredag 19 dec, 2025

Lufthansa kräver ersättning av klimataktivister

Foto: Lufthansa

Dela

Det tyska flygbolaget Lufthansa ska kräva ersättning för de flyg som ställdes in i Frankfurt förra veckan på grund av klimataktivister, rapporterar Bild am Sonntag.

Frankfurts flygplats tvingades tillfälligt avbryta verksamheten och ställa in flera flyg på torsdagen efter att klimataktivister invaderade flygplatsområdet mitt under högsäsongen. Av de cirka 1.400 planerade flygen den dagen, ställdes runt 270 in enligt Deutsche Presse-Agentur.

Beloppet för skadeståndet som krävs är ännu inte fastställt men kommer att vara ”betydligt högre” än tidigare krav mot klimatgruppen ”Letzte Generation”, enligt en talesperson för Lufthansa. Tidigare har flygbolaget krävt 740.000 euro, motsvarande 8 miljoner kronor, i ersättning för störningar vid flygplatserna i Hamburg, Düsseldorf och Berlin.

”Vi kommer även att kräva ersättning för de skador som klimataktivisterna orsakat oss i detta fall”, sade talespersonen.

Källa:FinWire-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Finnair utökar sitt långdistansnätverk och börjar med flygningar till Melbourne nästa höst. Rutten kommer att...
Det lettiska flygbolaget airBaltic lanserar nu en ny direktlinje mellan Göteborg Landvetter Airport och Riga...
Flygets klimatpåverkan handlar om mer än koldioxidutsläpp. En ny studie från Chalmers, Göteborgs universitet och...
Apollo och Jettime har precis ingått ett nytt avtal som gäller i två år, från...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy