söndag 6 jul, 2025

Lufthansa ser ingen lösning på flygkaoset förrän nästa sommar

Dela

Foto:Lufthansa

Det tyska flygbolaget Lufthansa ber om ursäkt för det stora flygkaos som brutit ut i Europa och menar att det beror på personalbrist och kriget i Ukraina, framgår av ett meddelande skickat till resenärer, rapporterar Bloomberg.

Någon lösning på situationen är inte att räkna med förrän nästa sommar, skriver Lufthansa, som är ett av alla bolag vars kunder drabbas av långa förseningar och inställda flyg.

Flygbolag och flygplatser har tvingats omorganisera och rustar nu upp verksamheterna efter att konsekvenserna av coronapandemin blev att flygsektorn stannade av.

Källa: Nyhetsbyrån Direkt

Dela

Relaterade inlägg

Norse Atlantic Airways (Norse Atlantic), som redan lanserat en direktlinje mellan Stockholm och Bangkok, fortsätter...
I juni flög 2 371 908 passagerare med Norwegian vilket är nytt rekord för antal...
Sommaren innebär högsäsong för resor och Norwegian har undersökt vilka utländska destinationer som är populärast...
Flygledarna i Frankrike går ut i strejk. Då väntas flygkaos i Västeuropa. 300 000 resenärer drabbas,...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy