tisdag 7 jul, 2026

Magsjuka på Kebnekaise var vinterkräksjuka

Dela

Foto:STF

Efter magsjukeutbrottet på Kebnekaise fjällstation valde STF att stänga stationen och bajamajorna flögs ner från fjället för sanering.

I ett pressmeddelande meddelar nu Region Norrbotten att vinterkräksjukan legat bakom utbrottet. 

”Vi finner nu i prover från personer som insjuknat norovirus, även kallat calicivirus, ett virus som orsakar det som i dagligt tal kallas vinterkräksjuka.”

Regionen skriver att en stor del av smittspridningen kommer från indirekt smitta på provisoriska toaletter och att smittkedjan brutits genom fjällstationens åtgärder.

Källa:Aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Under måndagen kollapsade Kubas elnät, vilket resulterat i att runt 10 miljoner människor drabbats av...
Denna vecka inleds årets mest intensiva reseperiod när industrisemestern drar i gång på allvar. Resebyrån...
Det ostadiga vädret fortsätter några dagar till – sedan kommer sommaren tillbaka. På söndagen har SMHI utfärdat...
Ladda ner appen UD Resklar för att hålla dig uppdaterad om ditt resmål och få...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy