torsdag 28 maj, 2026

Mallorca som vanligt i restoppen

Dela


Även i sommar är Mallorca det populäraste resmålet om man ser till resebyrån Tickets bokningsstatistik fram till början av februari.

Den spanska ön, som varit en charterklassiker sedan 1950-talet, toppade listan även förra året. Spanien har ytterligare två resmål på tio i topp-listan – Malaga och Alicante.

I Grekland är det framför allt Kreta, på en andraplats, som lockar sol- och badsugna, men även Rhodos är populärt. Den kroatiska staden Split, på tredje plats, har de senaste åren befäst sin position som en traditionell sommardestination.

En uppstickare i sommar är Alanya i Turkiet på en fjärdeplats, ett resmål som åter har hamnat på semesterkartan efter att ha legat i bakvatten de senaste åren.

Även storstäder lockar ressugna under sommaren, med Bangkok på en sjundeplats följt av New York på åttondeplats.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Den internationella plattformen för stadsguider, Time Out, etablerar sig nu officiellt i Sverige. Plattformen finns...
Vid ECTAA:s 132:a halvårsmöte i Prag valdes Heli Mäki-Fränti till ny president för den europeiska...
Nu stundar sommaren och snart packas resväskan för soliga semesterveckor. Ny data från Airbnb visar...
Världsmeteorologiska organisationen WMO räknar med att planeten kommer att vara rekordvarm – eller åtminstone nära...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy