onsdag 11 feb, 2026

Marriott planerar 1.700 nya hotell – ska dela ut 101 Mkr

Dela

Foto:marriott.com

Den amerikanska hotellkedjan Marriott planerar öppna 1.700 nya hotell globalt och att dela ut 11 miljarder dollar, motsvarande drygt 101 miljarder kronor, till aktieägarna i form av aktieutdelning på upp till 8,50 dollar per aktie 2021.

Det meddelar hotellkoncernen i en uppdaterad treårsplan inför måndagens kapitalmarknadsdag.

Utdelningsguidningen är i toppen av intervallet från Refinitivs analytikerkonsensus, som var 7,65-8,50 dollar per aktie.

Totalt skulle satsningen innebära att 275.000-295.000 nya rum läggs till i Ritz-Carlton- och St Regis-ägarens utbud.

När de nya hotellen är på plats och öppnade 2021 räknar Marriott med att satsningen lyfter omsättningen med 700 miljoner dollar per år.

Hotellbolagets aktie steg 2,3 procent i Wall Streets förhandel.

Källa:nyhetsbyrån direkt

Dela

Relaterade inlägg

Öresundstågsresandet ökade till 36,7 miljoner resor under 2025, en ökning med två procent jämfört med...
Det är enligt SJ ”stora följdförseningar” i tågtrafiken mellan Stockholm och Göteborg efter ett tidigare...
Det nya avtalet lägger grunden för att positionera Oman som en sol-och-bad-destination för europeiska semesterfirare...
För nästan ett år sedan lanserade flygbolaget Norwegian sin flyglinje mellan Skellefteå och Stockholm. Det...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy