söndag 15 feb, 2026

Miljardsmäll för Boeing efter dörrolyckan

Foto: Alaska airlines

Dela

Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing har betalat flygbolaget Alaska Airlines motsvarande 160 miljoner dollar (omkring 1,7 miljarder kronor) efter att en dörrplugg lossnat från ett plan för tre månader sedan.

Pengarna ska täcka både förluster, förlorade intäkter och servicekostnader.

Alaska Airlines säger att de förväntar sig ytterligare kompensation utan att precisera någon summa eftersom uppgörelsen är sekretessbelagd.

I ett domstolsdokument anger flygbolaget att det förväntar en förlust på mellan 1,05 och 1,15 dollar per aktie under första kvartalet och att 95 cent av förlusten per aktie beror på olyckan.

Det var den 5 januari som Alaska Airlines flygplan av typen Boeing 737 Max 9 tvingades nödlanda efter att en dörrplugg lossnat.

Ingen person skadades vid olyckan. USA:s flygsäkerhetsmyndighet NTSB konstaterade i sin utredning i februari att saknade bultar var orsaken till olyckan.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Svenska Flygbranschen, en del av Transportföretagen, har den 14 februari 2026 tecknat kollektivavtal med Svensk...
Ryanair förbjuder nu varma drycker ombord, som kaffe. Den som bryter mot förbudet riskerar böter. Reglerna införs...
Piloter vid den tyska flygplansjätten Lufthansa planerar att gå ut i strejk på torsdag. Beskedet kommer...
Wizz Air fortsätter att expandera på Stockholm Arlanda och öppnar ytterligare en direktlinje från flygplatsen....

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy