onsdag 4 nov, 2026

Miljardsmäll för Boeing efter dörrolyckan

Foto: Alaska airlines

Dela

Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing har betalat flygbolaget Alaska Airlines motsvarande 160 miljoner dollar (omkring 1,7 miljarder kronor) efter att en dörrplugg lossnat från ett plan för tre månader sedan.

Pengarna ska täcka både förluster, förlorade intäkter och servicekostnader.

Alaska Airlines säger att de förväntar sig ytterligare kompensation utan att precisera någon summa eftersom uppgörelsen är sekretessbelagd.

I ett domstolsdokument anger flygbolaget att det förväntar en förlust på mellan 1,05 och 1,15 dollar per aktie under första kvartalet och att 95 cent av förlusten per aktie beror på olyckan.

Det var den 5 januari som Alaska Airlines flygplan av typen Boeing 737 Max 9 tvingades nödlanda efter att en dörrplugg lossnat.

Ingen person skadades vid olyckan. USA:s flygsäkerhetsmyndighet NTSB konstaterade i sin utredning i februari att saknade bultar var orsaken till olyckan.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Stockholm Bromma är Sveriges största flygplats för privatjettrafik. Under 2025 lyfte 2 913 privatjet från...
Finnair planerar att börja flyga kommersiellt till fem finländska regionala flygplatser i slutet av februari...
SAS
Minst sju passagerarflygningar i Europa utsattes under tisdagen för bombhot. Ett SAS-flyg från Köpenhamn till...
Tre passagerarplan i Polen och Spanien har utsatts för bombhot. Ett av hoten ledde till...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy