onsdag 21 okt, 2026

Munskydd på för SAS-resenärer

Dela

Foto:SAS

Flygbolaget SAS återinför munskydd på sina skandinaviska flygningar. Detta sker från och med den 6 december, skriver bolaget i ett mejl till TT.

”När skandinaviska myndigheter nu börjar återinföra krav på och rekommendationer kring användning av munskydd återinför SAS kravet på alla flygningar som en försiktighetsåtgärd”, skriver företaget i en kommentar.

Kravet togs bort i oktober i samband med borttagna restriktioner. När det gäller utomskandinaviska flygningar har munskydd däremot varit obligatoriskt sedan maj 2020.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

VIVA Cruises växlar upp sitt Europaprogram och presenterar 325 flodkryssningar med sju fartyg under jubileumsåret...
Egyptens turism fortsätter att växa. Under årets första nio månader tog landet emot 14,4 miljoner...
Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...
TUI River Cruises lanserar sitt största program hittills inför sommaren 2028. Flottan växer till tio...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy