söndag 25 okt, 2026

Nedstängning i Shanghai förlängs

Dela

Nedstängningen i Shanghai på grund av covid-19 har gått in i tredje veckan, vilket är en vecka längre än vad den initialt var planerad. Det rapporterar Sky News.

Den förlängda nedstängningen kommer efter att storstaden rapporterat 24 000 nya fall under det senaste dygnet. Smittspridningen är den allvarligaste inte bara i Shanghai men också hela Kina sedan virusutbrottet i slutet av 2019

Trots att smittotalen kan tyckas små relativt västerländska ögon, är de höga för ett land som tillämpar nolltolerans. Det har dock haft sitt pris då protester brutit ut i Shanghai över coronapolitiken. Videoklipp har framkommit med personer som protesterar framför polis med krav på förnödenheter.

Även i tillverkningstunga staden Guangzhou har nedstängningarna skärpts i samband med ökade smittotal. Skolbarn har skickats hem och kommer att undervisas online i minst en vecka, enligt ett uttalande från de lokala myndigheterna.

Källa: FinWire

Dela

Relaterade inlägg

London fortsätter arbetet med en möjlig avgift på hotellövernattningar sedan den brittiska regeringen beslutat att...
Sverige registrerade 31,2 miljoner gästnätter under juni–augusti 2026. Det är 3,6 procent fler än under...
SkiStar lanserar all inclusive på SkiStar Lodge Lindvallen i Sälen under vintersäsongen 2026/2027. Det nya...
Japan tog emot 3,1 miljoner internationella besökare i september 2026. Det är fem procent färre...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy