onsdag 11 mar, 2026

Norsk flygstrejk avblåst

Foto: Avinor/Cathlight

Dela

Det blir ingen strejk på flygplatserna Gardermoen i Oslo och Flesland i Bergen.

Fackförbundet Fellesforbundet och Næringslivets hovedorganisasjon (NHO) är överens, rapporterar den norska nyhetsbyrån NTB.

Tidsfristen för ett nytt löneavtal gick ut vid midnatt, men parterna fortsatte att förhandla och kunde tidig eftermiddag meddela att de nått en uppgörelse.

Den nu avblåsta strejken omfattade drygt 400 medarbetare, bland annat flygtekniker och bagagehanterare, på de båda flygplatserna.

Källa:TT-DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Stora flygbolag från de arabiska oljeländerna vid Persiska viken – som Emirates och Qatar Airways...
Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeings aktie sjönk över 2 procent efter nyheten att bolaget kommer att...
Den tyska flygjätten Lufthansa står inför en två dagar lång pilotstrejk som inleds på torsdagen....
Oljepriset rusade. Nu höjer SAS och flera flygbolag sina biljettpriser. – Prisjusteringen gäller inte för dem...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy