fredag 30 okt, 2026

Norwegian börjar flyga från Skavsta

Dela

Flygbolaget Norwegian kommer att dra igång direktflyg till Spanien från Stockholm Skavsta Airport med start i april nästa år. Det framgår av ett pressmeddelande.

Norwegian kommer att flyga till destinationerna Alicante och Malaga. Man kommer att ha två avgångar i veckan per destination. De nya linjerna kommer att trafikeras fram till slutet av oktober.

”Vi är glada över att Norwegian lanserar två nya direktlinjer från Stockholm Skavsta Airport då de tidigare inte har trafikerat flygplatsen. Det här innebär att vi utökar tillgängligheten mellan Sverige och Spanien, något som har efterfrågats av resenärer sedan en tid tillbaka. Det här är ett viktigt steg i vår långsiktiga plan att utveckla flygplatsen och området runt omkring tillsammans med vår huvudägare Arlandastad Group”, säger Kjell-Åke Westin styrelseordförande, Stockholm Skavsta Airport. 

Arlandastad tog över Stockholm Skavsta Airport i våras.

Källa:FinWire

Dela

Relaterade inlägg

De spanska flygplatser som drivs av Aena tog emot 257,2 miljoner passagerare under årets första...
VIVA Cruises växlar upp sitt Europaprogram och presenterar 325 flodkryssningar med sju fartyg under jubileumsåret...
Egyptens turism fortsätter att växa. Under årets första nio månader tog landet emot 14,4 miljoner...
Efter starka tidiga bokningar utökar Jet2 sitt program till Tunisien. Över 32 000 extra flygstolar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy