fredag 25 sep, 2026

Norwegian skänker 25 kronor per barnteckning till UNICEF

Dela

Norwegian lanserar i höst en europeisk insamling tillsammans med UNICEF där varje barnteckning som lämnas in ombord genererar ett bidrag på 25 kronor. Flygbolaget kan som mest skänka omkring 350 000 kronor genom initiativet.

Under de kommande veckorna kommer målarböcker och färgpennor att finnas på Norwegians internationella flygningar i Europa.

Barn som reser med flygbolaget kan rita under resan och lämna teckningen till kabinpersonalen efter landning. För varje inskickad teckning skänker Norwegian 25 kronor till UNICEF.

Insamlingen ingår i initiativet ”Art in the air” och pågår under två veckor.

En teckning ska hamna på ett flygplan

Några av de inskickade teckningarna kommer även att väljas ut för en separat uttagning.

Planen är att en av barnteckningarna ska få pryda bakpartiet på ett av Norwegians flygplan. Vilken teckning som väljs presenteras nästa år.

Det sker i samband med att Norwegian och UNICEF uppmärksammar 20 år av samarbete.

– När barns teckningar får en så synlig plats som på ett flygplan sänder det ett starkt budskap: Det barn tänker och tycker spelar roll, säger Maria Greenberg Bergheim, generalsekreterare för UNICEF Norge.

Norwegian uppger att bolaget hoppas få in så många teckningar som möjligt under kampanjperioden. Det maximala bidraget till UNICEF är satt till omkring 350 000 kronor.

Dela

Relaterade inlägg

Finnair utökar trafiken till Japan sommaren 2027 och kommer under högsäsongen att erbjuda upp till...
flyadeal lanserar flera kampanjer i samband med Saudiarabiens nationaldag den 23 september. Erbjudandena omfattar bland...
Condor utökar sitt europeiska linjenät från Frankfurt med Stockholm, Aten och Florens under våren 2027....
Condor etablerar sig på Stockholm Arlanda den 13 maj 2027 med en ny direktlinje till...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy