torsdag 27 nov, 2025

Norwegian slutar flyga över Ukraina

Dela

Foto:norwegian

Norska Norwegian har beslutat att inte flyga över Ukrainas luftrum på grund av det spända säkerhetsläget, rapporterar norska TV2.

Bolaget har inga direktflyg till landet men flyger i normala fall över västra delarna i samband med flighter till Ungern och Turkiet.

”Generellt sett flyger vi inte speciellt mycket över Ukraina. Efter MH17-olyckan har vi undvikit de östra delarna av Ukraina”, säger kommunikationsdirektören Esben Tuman till TV2.

Fler bolag har nyligen tagit liknande beslut, bland annat brittiska British Airways medan nederländska KLM stoppat alla flyg till landet.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Ett flygplan från LOT Polish Airlines har sladdat av banan på Vilnius flygplats, skriver litauiska Delfi. Flyget...
Sex flygbolag har ställt in resor till och från Venezuela sedan USA utfärdat en varning. Spaniens...
Den tyska flygjätten Lufthansa har lämnat in sin intresseanmälan för det portugisiska flygbolaget TAP. Även...
Qatar Airways ingår partnerskap med IHG Hotels & Resorts för att lansera en rad initiativ...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy