tisdag 11 aug, 2026

Ny direktlinje mellan Köpenhamn och Nuuk

Foto: Michael Kidmose

Dela

Nu finns det direktflyg mellan Köpenhamn och Nuuk. Air Greenland har öppnat den första rutten mellan Köpenhamns flygplats och Grönlands huvustad.

– Den nya flygplatsen gör det möjligt att ta sig direkt från Köpenhamn till Nuuk, vilket fungerar bra som utgångspunkt för äventyrliga upplevelser i storslagen natur. Jag är säker på att den nya linjen kommer att gynna turismen på Grönland – precis som den också kommer att göra det enkelt och bekvämt att resa från Grönland till Danmark med Air Greenlands toppmoderna flygplan – och vidare ut i världen från Köpenhamns flygplats, säger Peter Krogsgaard.

Air Greenland flyger mellan Köpenhamn och Nuuk fem gånger i veckan och sätter in sin Airbus A330-800neo på rutten. Flygplanet, som heter Tuukkaq, vilket betyder harpunspets på grönländska, är en neoversion, som är den modernaste versionen av denna flygplanstyp. Det finns plats för 305 passagerare ombord fördelat på 42 business/premium-säten och 263 ekonomisäten.

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Två av Europas tre fristående lågprisflygbolag hänger på repen efter att oljeprischocken lagt lök på...
Amerikanska luftfartsmyndigheten FAA har beordrat att hundratals passagerarplan från Boeing ska undersökas i jakt på...
SAS
SAS har nått en ny överenskommelse med de norska fackförbunden Fellesforbundet och Parat om ett...
TAP Air Portugal utökar sitt lojalitetsprogram TAP Miles&Go genom ett nytt samarbete med Airbnb. Medlemmar...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy