tisdag 17 mar, 2026

Nytt bud i Boeing-strejken

Foto:Boeing 737-800

Dela

Den sju veckor långa strejken bland fabriksarbetare på amerikanska Boeing kan snart vara över – om facket accepterar det nya budet.

Enligt arbetsgivarens nya bud skulle lönerna höjas med 38 procent över fyra års tid – något högre än det tidigare budet på totalt 35 procents lönehöjning över fyra år, som de anställda avvisade. Innan dess hade de dessutom röstat nej till ett tidigare, ännu lägre bud. Enligt fackföreningen ska medlemmarna rösta om det nya budet på måndag.

Ett starkt skäl till att man gett tummen ner till tidigare förslag är att företaget vägrar återupprätta en tidigare pensionsplan, som skrotades för tio år sedan, har Boeing-anställda sagt till AP.

Omkring 33 000 fabriksarbetare har strejkat sedan den 13 september. Strejken har slagit hårt mot den redan ekonomiskt ansträngda flygplanstillverkaren, som bedöms förlora uppemot en miljard dollar i månaden.

Källa:TT-aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

SAS inför nattstopp i Kiruna från vinterprogrammets start den 25 oktober. Med en tidig morgonavgång...
Nästan alla avgångar med Lufthansa till och från Köpenhamns flygplats Kastrup har ställts in på...
Konflikten i Mellanöstern och rapporter om resenärer som fastnat på olika håll i världen har...
Lufthansas piloter går ut i strejk. Stridsåtgärden kommer att pågå i två dagar med start...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy