tisdag 29 sep, 2026

Nytt direkt reguljärflyg till Tunisien 

Dela

Foto:Nouvelair

Nouvelair kommer att vara tillbaka i Scandinvian för att betjäna den Tunisiska destinationen, från och med den kommande sommarsäsongen.

Flygbolaget Nouvelair, lanserar direktflyg från Stockholm Arlanda och från Köpenhamn Kastrup till Tunis Carthage flygplats, med regelbunden och veckovis flygtrafik

Båda flighterna kommer att trafikeras med flygplanstyp A320.

Första avgången från Stockholm Arlanda till Tunis startar den 19 juni 2023 och från Köpenhamn Kastrup till Tunis den 11 september 2023.

Nouvelair planerar ytterligare flyg under 2024 enligt flygbolaget.

Foto:Tunisia

Enligt Pressmeddelande.

Dela

Relaterade inlägg

Visit Sweden lanserar den 29 september den globala kampanjen ”The Introvert Travel Agency”, som ska...
Sverige noterade 31,2 miljoner kommersiella gästnätter under sommaren 2026, vilket är nytt rekord. Det är...
Certifieringen av Boeing 737 Max 10 försenas ytterligare efter att ett nytt mjukvaruproblem upptäckts. Den...
Rymdfarkosten Starship har skjutits upp från basen i Texas. Nu ska göra sex varv runt...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy