söndag 7 sep, 2025

Nytt larm om drönare vid Arlanda

Foto: Travelreport

Dela

En drönare har observerats över Arlanda flygplats av skyddsvakter på tisdagskvällen

Vi kan bekräfta att det har setts drönare över Arlanda, säger Eric Casselberg, tjänsteman i beredskap på Luftfartsverket, till TT.

– Just nu har vi anpassat rörelsemönster, hur man startar och landar.

I övrigt ska flygtrafiken inte påverkas av händelsen.

Polisen kan inte bekräfta att observationen rör sig om en drönare, men arbetar nu med att få mer information kring observationen.

– Förhoppningsvis finns det också någon typ av dokumentation som kan hjälpa oss vidare, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl.

Det är tredje dagen i rad som drönare setts vid flygplatsen. Natten mot måndag observerades flera drönare på platsen, och kvällen efter ytterligare minst en till. De båda händelserna utreds som brott mot skyddslagen och luftfartslagen. Ingen har ännu gripits.

Källa: TT

Dela

Relaterade inlägg

En lastbil läcker fordonsgas på Arlanda och resenärer i delar av terminal 5 måste evakuera,...
Sommarresandet hade en fortsatt positiv utveckling i augusti. Under månaden reste drygt tre miljoner resenärer...
Copenhagen Airports A/S kommer ut från första halvåret med ett resultat före skatt på 595...
Ett flygplan fullt med ryska turister på väg hem från Egypten behövde landa i Estlands...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy