fredag 10 jul, 2026

Parterna i SAS-konflikten förhandlar utan medlare: ”Ett framsteg”

Dela

Foto:sas

Flygbolaget SAS och pilotfacken förhandlar nu utan medlare, uppger den svenske medlaren Jan Sjölin för Sveriges Radio. Han ser det som ett gott tecken på att konflikten ska kunna lösas.

Under gårdagsnatten kom beskedet att SAS och pilotfacken kom överens om att fortsätta förhandlingarna. Hotet om en strejk sköts därmed fram tre dagar.

Jan Sjölin, som Medlingsinstitutet har gett uppdraget att försöka ena parterna, säger till Sveriges Radio att parterna nu pratar med varandra utan medlares inblandning. Han ser det som ett gott tecken på att konflikten ska kunna lösas.

”Det är ett framsteg att partnerna kommunicerar med varandra på en fruktbar nivå. Vi medlare blandar oss i så lite som möjligt, så länge som parterna klarar av att prata direkt med varandra så är ofta en tredje part en belastning”, säger han till radion.

SAS-aktien går mot strömmen på den dystra torsdagsbörsen och handlas upp med 1,5 procent.

Källa:DI.SE

Dela

Relaterade inlägg

Amerikanska riskkapitalbolaget Apollo Global Management har kommit med ett indikativt bud på Easyjet om 7:15...
Flygvinge Passagerarnas rättigheter
När flyg försenas eller tvingas omdirigeras på grund av stökiga passagerare hänvisar flygbolagen ofta till...
Air Europa fortsätter sin tillväxt och redovisar ett nytt rekordår. Under 2025 ökade flygbolagets omsättning...
Ryanair riktar skarp kritik mot EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen och kräver omedelbara reformer...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy