tisdag 10 mar, 2026

Passmaskinen lagad men köproblem kvarstår

Dela

Passmaskinen i Finland är lagad, rapporterar P4 Värmland.

Men passkön är väldigt lång och det kommer ta en stor del av sommaren innan man är i kapp med tillverkningen och normala väntetider på fem dagar.

– Vi har en skuld som bekant och en väntetid på ungefär 30 dagar just nu. Vi kommer inte se någon förändring avseende tiderna i juni månad, säger Per Engström som är nationell kommenderingschef för pass i Sverige hos polisen.

– Men förhoppningsvis ser vi en förbättring i juli månad, fortsätter han.

Han rekommenderar också alla som ska resa inom EU, EES och Schengen-länderna, som ännu inte har ett pass, att skaffa ett nationellt ID-kort.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

UD skärper reseavrådan till Libanon och uppmanar alla svenskar att lämna landet. Efter det försämrade...
UD förstår frustrationen hos många strandsatta svenskar – men situationen behöver sättas i perspektiv. ”Jag tror...
New Hope reseindustrins barnfond går nu in i en ny fas med en nytillträdd styrelse...
Under 2025 ökade antalet gästnätter på betalt boende i Malta med 10 procent. Det är...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy