tisdag 17 mar, 2026

Passmaskinen lagad men köproblem kvarstår

Dela

Passmaskinen i Finland är lagad, rapporterar P4 Värmland.

Men passkön är väldigt lång och det kommer ta en stor del av sommaren innan man är i kapp med tillverkningen och normala väntetider på fem dagar.

– Vi har en skuld som bekant och en väntetid på ungefär 30 dagar just nu. Vi kommer inte se någon förändring avseende tiderna i juni månad, säger Per Engström som är nationell kommenderingschef för pass i Sverige hos polisen.

– Men förhoppningsvis ser vi en förbättring i juli månad, fortsätter han.

Han rekommenderar också alla som ska resa inom EU, EES och Schengen-länderna, som ännu inte har ett pass, att skaffa ett nationellt ID-kort.

Källa:aftonbladet.se

Dela

Relaterade inlägg

Ett omfattande strömavbrott råder just nu på Kuba, rapporterar flera medier. Elnätet på önationen har kollapsat...
Tech-bjässen Uber har inlett ett samarbete med Motional som gör det möjligt för Uber-resenärer i...
Medan flera flygbolag varnar för dyrare biljetter på grund av ökade bränslekostnader, försäkrar Apollo att...
Det oroliga omvärldsläget gör att allt fler svenskar väljer att semestra på hemmaplan. Sedan attackerna...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy