söndag 23 aug, 2026

Portugal stänger delvis ned igen

Dela

Från och med onsdag kommer stora delar av Portugal att stängas ned igen. Folk uppmanas att stanna hemma förutom för att gå till arbete, skola eller för att handla.

Nedstängningen omfattar 121 kommuner, däribland storstadsområdena Lissabon och Porto, och berör omkring 70 procent av befolkningen på 10 miljoner.

”Om ingenting görs kommer smittoökningen oundvikligen att leda till att vårt vårdsystem misslyckas”, säger premiärminister Antonio Costa.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Efter skolstarten sjunker priserna på många utlandsresor kraftigt. Enligt resebyrån Ticket kan resor till populära...
Den 3 oktober öppnar det nygestaltade Slottsmuseet i Quedlinburg i tyska Sachsen-Anhalt. Med över 300...
ICEHOTEL ser en kraftig ökning av sommarefterfrågan. Antalet övernattande gäster har ökat med 50 procent...
Apollo Sports breddar sitt utbud av träningsresor med ett 12 dagar långt Shaolin Kung Fu-retreat...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy