torsdag 24 sep, 2026

Privata rymdresenärer tillbaka på jorden

Dela

Foto:spacex.com

Efter drygt två veckors rymdäventyr har de första privata rymdresenärerna landat på jorden igen. Rymdkapseln slog ned i havet klockan 19.06, svensk tid.

Rymdfararna har besökt Internationella rymdstationen, ISS, i den första helt privata rymdresan.

Äventyret är betalt av Axiom Space, som har skickat upp en Space X-raket med den amerikansk-mexikanske före detta Nasa-astronauten Michael López-Alegría som kapten.

Med på resan var den amerikanske fastighetsentreprenören Larry Connor, den kanadensiske affärsmannen Mark Pathy och den israeliske tidigare stridspiloten Eytan Stibbe.

Amerikanska rymdstyrelsen Nasa har redan gett grönt ljus till en andra resa.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Venedig överväger att höja entréavgiften för dagturister till uppemot 30 euro, motsvarande cirka 330 kronor,...
Svenskarnas bokningar inför hösten och vintern 2026/27 ligger hittills 5 procent över motsvarande period förra...
En 82-årig man har dött efter ett bråk om en solstol på en strand utanför...
Utländska besökares konsumtion i Sverige uppgick till 58,3 miljarder kronor under första halvåret 2026, en...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy