torsdag 29 jan, 2026

Privata rymdresenärer tillbaka på jorden

Dela

Foto:spacex.com

Efter drygt två veckors rymdäventyr har de första privata rymdresenärerna landat på jorden igen. Rymdkapseln slog ned i havet klockan 19.06, svensk tid.

Rymdfararna har besökt Internationella rymdstationen, ISS, i den första helt privata rymdresan.

Äventyret är betalt av Axiom Space, som har skickat upp en Space X-raket med den amerikansk-mexikanske före detta Nasa-astronauten Michael López-Alegría som kapten.

Med på resan var den amerikanske fastighetsentreprenören Larry Connor, den kanadensiske affärsmannen Mark Pathy och den israeliske tidigare stridspiloten Eytan Stibbe.

Amerikanska rymdstyrelsen Nasa har redan gett grönt ljus till en andra resa.

Källa:TT

Dela

Relaterade inlägg

Nu kan Visit Skåne summera besöksåret 2025. Totalt registrerades 7,2 miljoner gästnätter under året, en...
UD avreder från icke nödvändiga resor till flera regioner i Ghana med anledning av säkerhetsläget.  Beslutet...
Kanadensiska Waabi, som är en startup inom autonoma lastbilar, har genomfört en finansieringsrunda på 750...
Priset för en resa med Waymos självkörande taxibilar är fortfarande högre än med en traditionell...

Populära inlägg

Vår webbplats använder cookies. Läs mer om vår användning av cookies: Integritetspolicy